Ból podczas stosunku. Dlaczego mężczyźni mają z tym problem?
2

A A A

Dyspareunia to określenie pewnej nieprzyjemnej dolegliwości, która sama w sobie może być zarówno objawem, jak i osobną jednostką chorobową.

Polega na odczuwaniu bólu podczas współżycia płciowego. Częściej dolegliwość ta dotyczy kobiet, jednak występuje także czasem u mężczyzn. W jakich sytuacjach mężczyźni mogą odczuwać ten przykry objaw chorobowy.

Stany zapalne i infekcje

Najczęstszą przyczyną bólu podczas stosunku u mężczyzn są infekcje, wywołane przez drobnoustroje takie jak bakterie, wirusy, grzyby, drożdżaki lub pierwotniaki. Do zarażenia się dochodzi podczas kontaktu płciowego z kobietą, która choruje na stan zapalny pochwy.

Jako że panowie są bardzo wrażliwi na wszelkie niedogodności związane ze współżyciem oraz jakiekolwiek objawy ze strony swoich narządów rozrodczych, znacznie częściej i szybciej od rozpoczęcia się symptomów zgłaszają się do lekarza, co umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia i zamknięcie łańcucha szerzenia się zakażenia na kolejne osoby, którymi są partnerzy seksualni chorej osoby. Wyleczenie stanu zapalnego całkowicie niweluje objawy odczuwane przez pacjenta przy współżyciu. Odczuwana dyspareunia jest w tym przypadku przejściowa i po upływie okresu terapii danej infekcji oraz rekonwalescencji, wszystkie nieprzyjemne dolegliwości bezpowrotnie zanikają.

Najskuteczniejszym działaniem profilaktycznym, chroniącym przed występowaniem tego typu dolegliwości jest zabezpieczenie mechaniczne (prezerwatywa) podczas każdego kontaktu seksualnego.

Wady anatomiczne

Najpowszechniejsze anomalie w obrębie budowy narządów płciowych rozpoznawane są na etapie wieku niemowlęcego lub dziecięcego (do nich należy na przykład stulejka), a zatem – przed rozpoczęciem życia seksualnego. Takie nieprawidłowości mogą być skutecznie wyleczone metodami chirurgicznymi we wczesnym okresie życia i nie powinny być powodem dyspareunii w przyszłości.

Są jednak inne wady anatomiczne, które możliwe są do zdiagnozowania dopiero w okresie pierwszej aktywności seksualnej mężczyzny (na przykład nieprawidłowa budowa wędzidełka – fragmentu skóry łączącego napletek z żołędzią prącia). Wywołują one ból podczas współżycia płciowego i są wskazaniem do kontaktu z lekarzem urologiem, który na sposób operacyjny może umożliwić pacjentowi odbywanie bezbolesnych stosunków seksualnych.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*