Ból podczas stosunku – winna psychika?
5

A A A

Poza przyczynami organicznymi (związanymi ze stanem fizjologicznym organizmu) dyspareunia może mieć także podłoże psychiczne. Na szczęście zastosowanie odpowiedniego leczenia psychoterapeutycznego może w bardzo skuteczny sposób zlikwidować ten nieprzyjemny objaw. Jakie stany psychiczne mogą być powodem bólu podczas współżycia?

Na wstępie – zawsze fizjologia

Każdy lekarz zanim rozważy podłoże psychologiczne każdego przypadku dyspareunii, musi wyeliminować podłoże fizjologiczne, czyli to związane z ogólnym stanem całego organizmu, przyjmowanymi lekami oraz możliwymi stanami zapalnymi w obrębie narządów płciowych. Takie postępowanie jest niezbędne w celu prawidłowego podejścia terapeutycznego i zapobieżeniu poważnym skutkom nieleczonych infekcji pochwy u kobiet (jednej z najczęstszych przyczyn bólu przy współżyciu), którym jest trwała bezpłodność.

Traumatyczne doświadczenia

Wszelkie złe przeżycia z przeszłości związane z własną seksualnością mogą być przyczyną do powstawania symptomów w postaci bolesnego współżycia. Owe zjawisko ma miejsce głównie u kobiet, gdyż u nich stosunek związany jest z penetracją i ingerencją w ciało, co jest inaczej interpretowane przez psychikę niż ma to miejsce u mężczyzn. Najpowszechniej występującymi bolesnymi doświadczeniami mogą być wszelkie niechciane lub nieświadome próby naruszenia nietykalności jak gwałt, molestowanie seksualne w dzieciństwie lub nieprawidłowe zachowania seksualne obserwowane przez dziecko.

Problemy z tożsamością seksualną

Nieumiejętność określenia swojej własnej osobowości seksualnej oraz nieprawidłowe lokowanie swoich potrzeb to kolejne przyczyny bolesnego współżycia. Psychika ludzka generuje wtedy blokady, które uniemożliwiają odbywanie stosunków seksualnych, hamują libido, a w konsekwencji – powodują dyspareunię. Fachowa pomoc psychologiczna jest niezbędna nie tylko ze względu na komfort podczas współżycia, ale także na ryzyko wystąpienia anorgazmii (niemożności wystąpienia orgazmu, występującej głównie u kobiet).

Cierpliwość i zrozumienie

Interwencja psychologiczna w przypadkach bolesnego współżycia jest tak samo ważna jak pomoc partnera osoby cierpiącej na dyspareunię. Odpowiednia terapia i rekonwalescencja jest możliwa tylko przy obopólnym zrozumieniu problemu i zaangażowaniu obu osób, tworzących związek.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*